ABT blog

A

A KIVA előnyei – kinek éri meg és miért?

A KIVA, azaz a kisvállalati adó egy 2013 óta létező alternatív adózási forma, amely az erre történő áttérés előnyeihez képest talán még ma sem terjedt el eléggé széles körben a vállalkozások között. Blogunkban ismertetjük, hogy miért is éri meg a KIVA-t választani.

A KIVA, azaz a kisvállalati adó egy 2013 óta létező alternatív adózási forma, amely az erre történő áttérés előnyeihez képest talán még ma sem terjedt el eléggé széles körben a vállalkozások között.

Nem csoda, hiszen kezdetben az adókulcs mértéke magasabb (16%), a belépési korlátok szigorúbbak voltak (max. 500 millió Ft-os árbevétel), mint manapság.

A 2019-es szabályok azonban már lehetővé teszik, hogy akár 1 milliárd forintos bevételig is lehet választani és egészen 3 milliárd forintos bevételi határig lehet a KIVA rendszerében maradni. Sőt 2021-től még tovább emelkednek az összeghatárok, 3 milliárd forintig lehet bekerülni és 6 milliárdig bent maradni, ami már nem is annyira kisvállalati méret.

Az adókulcs pedig időközben 13%-ra, 2020-ban 12%-ra, majd 2021-től immár 11%-ra csökkent.

A KIVA egy öszvér adózási forma, amelynek két fő adóalapja a személyi jellegű kifizetések (pl. bérek), valamint a tulajdonos részére kiosztott profit. De éppen ez hordozza az előnyeit is, lássuk, melyek ezek:

De miért is éri meg választani a KIVA-t 2021-től?

1. Személyi ráfordításokon még mindig 6%-ot lehet megtakarítani a klasszikus adózáshoz képest

A KIVA választásával az adózók nem a 15,5% mértékű SZOCHO-t fizetik, hanem csak 11%-os KIVA-t. Ráadásul ez az adómérték vonatkozik a megmaradt béren kívüli juttatásokra is, azaz itt is 11%-os KIVA fizetendő.

Nem kell továbbá megfizetni a személyi jellegű kifizetések után a 1,5%-os szakképzési hozzájárulást sem. Ez így összesen 6%-os megtakarítást eredményez a személyi ráfordítások tekintetében.

2. A ki nem osztott eredmény után nem kell nyereségadót fizetni

A KIVA a fenti két adó mellett a 9%-os Társasági adó megfizetése alól is mentesíti az ezt választó cégeket. Ráadásul, ha a vállalkozás úgy dönt, hogy a profitját nem kívánja osztalékként kifizetni, akkor egyáltalán nem kell KIVA-t fizetnie a vállalkozásban tartott eredményre. Ezt mindaddig megteheti, amíg a profitot cégen belül tartja. Így az állam nem von el adót a visszaforgatott nyereségből. Ezt a Társasági adó intézménye nem biztosítja.

3. Ha kiosztja az eredményt, akkor igazából nem 11%-os adót kell fizetni, hanem csak 9,9%-ot

Amennyiben a vállalkozás tulajdonosai mégis úgy döntenek, hogy szeretnék a megtermelt eredményt osztalékként kivenni a cégből, úgy az osztalék után kell a KIVA-t megfizetni. Egy kis példán levezetve ez azt jelenti, hogy ha egy cégnek van 100 profitja, amit osztalékként ki kíván fizetni anélkül, hogy az erre eső KIVA megfizetésével veszteségbe vinné a céget, akkor 90,1 osztalékot tud kifizetni, amelynek 11%-a 9,9. Azaz a profitra vetítve az adókulcs 9,9% (és nem 11%), ami már lényegesen közelebb van a 9%-os társasági adóhoz, amelyet – ahogy fent említettem – a KIVA-t választó cégeknek nem kell megfizetniük.

4. Beruházásokra fordított összeg csökkenti a fizetendő KIVA alapját

További jó lehetőség a KIVA összegének csökkentésére, ha a vállalkozás beruházást hajt végre. Ez tulajdonképpen kettős előnyt biztosít, hiszen egyszer a beruházáskor csökkenti az adóalapot, második alkalommal közvetve az amortizáció elszámolásakor is csökken az adóalap (hiszen ez által csökken a kivehető osztalék mértéke). Ráadásul ez a kedvezmény akár a személyi jellegű kifizetések KIVA alapját is csökkentheti.

5. A helyi iparűzési adó összege is mérsékelhető ezzel az adózási formával

Aki KIVA-ra tér át, az egyben választhat, hogy a klasszikus iparűzési adó alap helyett a KIVA alap 20%-kal növelt összegét tekinti adóalapnak a helyi iparűzési adó szempontjából. Ez sok vállalkozás esetében lényegesen előnyösebb, mintha a klasszikus iparűzési adóalapot választanák. Sőt ez a különbség sok esetben kompenzálja a társasági adó és KIVA közötti 2%-os különbséget is.

Kinek éri meg választani a KIVA-t?

Erre pontos definíciót nehéz meghatározni. A hüvelykujjszabály ezzel kapcsolatban az, hogy amely cégnek a teljes kiadásain belül viszonylag jelentős hányadot tesznek ki a személyi kiadások (legalább 20-30%-ot), ott már érdemes pontosabb kalkulációkat készíteni az előnyökről és hátrányokról.

Tevékenységi kör tekintetében elsősorban szolgáltató cégeknek lehet előnyös a KIVA választása, de akár más tevékenységi körű cégeknél is hasznos lehet a számítást elvégezni.

Hogyan segíthetünk?

  • Kiszámítjuk, hogy megérheti-e Önnek

Szakértőink szívesen készítenek Önnek pontos kalkulációt a KIVA-ra történő áttéréssel kapcsolatban. Vegye fel velünk a kapcsolatot weboldalunkon keresztül és munkatársunk rövidesen jelentkezik Önnél.

  • Segítünk az áttérésben – akár év közben is!

A normál adózásról év közben is át lehet térni a KIVA szerinti adózásra. Ez azonban nem egy rutin művelet, sok esetben kihívás egy ilyen témával még nem találkozott könyvelő részére. Munkatársainkkal segítünk Önnek, vagy könyvelőjének az áttéréssel kapcsolatos feladatok ellátásában.

  • Akár a könyvelést is megoldjuk

Ha a fentiek alapján úgy ítéli meg, hogy szeretné cégét egy, a KIVA-t is jól ismerő könyvelőcégre bízni, úgy ebben is szívesen állunk rendelkezésére!

Megjelent: 2020. november 30. | Témakör: Adózás Üzlet

Szerző
Láng József
Adószakértő, ügyvezető
[email protected]